top of page

Vítejte na stránkách chovatelské stanice 

Gizi-Gizi

MOJE CESTA K BASENJI

Moje cesta k basenji byla opravdu zajímavá :-). Dostala jsem se k nim přes jednoho mladého roztomilého whippeta, jmenoval se Damián. S jeho rodinou jsme v roce 2020 trávili dovolenou. Damián byl ztřeštěný, obrovský mazel a rozdával plno psí lásky, o které jsem do té doby netušila. Byla to radost vedle takového stvoření být.
Další naše setkání s Damiánem bylo až po třech měsících a já jsem tehdy prohlásila, že jestli si mě ten pes bude pamatovat a bude mě znovu tak nádherně vítat, tak ho chci taky a tento vítací rituál chci zažívat každý den. No samozřejmě, že vítání bylo opět úžasné, a tak jsem se v létě téhož roku rozhodla hledat vhodného psího parťáka. Musím Vám ale sdělit důležitou informaci, vždy jsem se bála psů!!!, proto to moje rozhodnutí mít psa bylo pro mou rodinu velmi překvapivé a vlastně nikdo nevěřil, že to myslím vážně. Myslím, že manžel tak nějak vyčkával, co z toho mého rozhodnutí nakonec bude, ale vyjádřil se jasně,  jestli chci psa, tak ne whippeta. Začala jsem tedy hledat v atlase psů a skončila u plemena basenji, protože ten nádherný starostlivý pohled s vrásčitou hlavou, elegantním posedem a vůbec…., hned jsem se zamilovala. Pak jsem si samozřejmě nastudovala spoustu informací proč si basenji nepořizovat apod., ale vůbec mě to neodradilo. V té době jsme měli 12-letého kocoura a když jsem se mj. dočetla, že basenji je takový kočko-pes, tak to bylo jasné. Domnívala jsem se, že domů pořídím i takového kámoše pro našeho kocouřího důchodce. HAHAHA, realita byla jiná, ale to je zase na další povídání jinde a jindy :-).
Zkontaktovala jsem chovatelskou stanici ANYA-NYA a po důkladném prověření naší lidské smečky jsme si nakonec v březnu 2021 přivezli nádhernou psí holčičku AVANTI, která se narodila 27.12.2020. Tahleta rošťanda nás všechny v rodině tak učarovala, že jsme s ní začali vyvádět všechny možné psí aktivity, které jsou pro basenji přirozené a rozhodli jsme se, že určitě chceme zažívat tuto psí radost v co největší míře - proto založení chovatelské stanice, uchovnění Avanti a snažit se vytvořit podmínky pro rozvíjení chovu, protože plemeno basenji za to rozhodně stojí. Nejsou to jen psi, ale jsou to opravdoví a platní členové lidské smečky ♥.

bottom of page